S čím Vám můžeme pomoci
Obecní úřad
Jankovice 15
687 04 Traplice
Webové stránky se upravují. Omluvte prosím případné nedostatky.
Výrobce: neznámý
Datace: konec II. pol. 18. století?
Rám stroje: klecový z ocelových pásnic
Krok jicího stroje: vřetenový
Bicí stroje: čtvrťový a hodinový
Rozměry: základní rám stroje - šířka 133 cm výška 87 + 30 cm hloubka 43 cm kyvadlo, délka cca 125 cm
Poznámka: kostelu byl darován po jeho stavbě v r. 1841 pravděpodobně z Velehradu
Věžní hodiny v dokumentech:
Národní památkový ústav – územní odborné pracoviště v Kroměříži 2.3.2009 (Mgr. Anna Grossová):
„Hodinový stroj vznikl pravděpodobně kolem poloviny 18. století. Do věže kostela v Jankovicích, který je datován roku 1840, byl umístěn druhotně. Hodinový stroj je jedinečnou ukázkou práce „nepochybně zkušeného a pravděpodobně i renomovaného hodináře. Čtyři celokovové ciferníky jsou nepůvodní, byly vyrobeny v průběhu 2. poloviny 20. století firmou OPP Vyškov, včetně ručiček a ručičkových strojů. Původní ručkové stroje a hřídele rozvodu k původním ciferníkům jsou ve věži pouze tři. Z původního systému odbíjení, které bylo prováděno na zvony, se dochoval jen jeden. Dále se dochovaly poškozené paličkové stroje a pákový systém převodu tahové síly“.
Odbor architektury, plánování a rozvoje MěÚ Uherské Hradiště – Rozhodnutí č.10/2009 (Ing.arch. Radka Borunská):
„Hodinový stroj je zhotoven technologií ručního kování. Konstrukční řešení je neobvyklé a vyskytuje se na něm celá řada zajímavých konstrukčních detailů. Spoje na hodinovém stroji jsou převážně klínové, místy šroubové. Hodinový stroj z 18. století je nedílnou součástí objektu kostela, jenž je prohlášen za kulturní památku. Památková ochrana se tudíž vztahuje i na tento stroj“.
Ze zprávy restaurátora: (ak.sochař Petr SKÁLA – www.veznihodiny.cz)
Konstrukční řešení hodinového stroje je neobvyklé, je zde kombinován osvědčený starší typ vřetenového krokového mechanismu s korunovým krokovým kolem a krátkým kyvadlem s tehdy novým (cca od pol. 18. stol.) způsobem uložení jednotlivých strojů v rámu – uložením vedle sebe, s hřídelemi kolmými podélné ose rámu. Lana závažového pohonu jsou zde navíjena na lanové bubny klikou přímo, bez prostřednictví pastorků. Na hodinovém stroji je mnoho zajímavých konstrukčních detailů: vodorovné závěrkové kolo hodinového bicího stroje otáčené šnekovým převodem (toto řešení lze doložit u pražského hodináře Franze Summereckera, pol. 19. stol. – zámek Bezno), převedení točivého momentu z minutové hřídele jicího stroje soukolím na hřídel vystupující z rámu na opačné straně hodinového stroje a především malovaný kontrolní ciferníček - na předchozím stanovišti jistě dobře viditelný, zde však přivrácený ke zdi věže. Vřeteno krokového mechanismu jicího stroje je zde ještě pevně spojeno s kyvadlovou tyčí, ale čep vřetene, který tak tvoří zároveň i závěs kyvadla, je uložen na otočném kolečku. Velký podíl tření v čepu je tak převeden na nepatrné tření valivé na malý čep kolečka (toto řešení používal u systému rozvodů točivého momentu pražský hodinář Sebastian Londensperger ve II. pol. 18. století).
Veškeré informace o restaurování hodinového stroje:
webové stránky: http://jankovske-hodiny.unas.cz/
Prohlídka hodin pro zájemce je možná v průběhu roku kdykoliv po telefonické domluvě: Robert Bartošík, telefon: 731314236